5 grudnia każdego roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.
Koło Wolontariatu Pomocna Dłoń postanowiło przybliżyć wszystkim ten dzień.
Wolontariat (łac. voluntarius – dobrowolny) – dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.
Wolontariat jest zapewne tak stary, jak sama ludzkość. Najczęstsze motywacje wolontariuszy:

  • chęć zrobienia czegoś dobrego, pożytecznego;
  • kontaktu z ludźmi lub nawiązania nowych znajomości;
  • bycia potrzebnym;
  • chęć spłacenia dobra, które kiedyś od kogoś się otrzymało
  • chęć zdobycia nowych umiejętności oraz doświadczeń zawodowych i życiowych;
  • pobudki religijne

Na pewno najważniejszy jest Wolontariusz czyli osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Według Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wolontariuszem jest ten, kto dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz osób, organizacji pozarządowych, a także rozmaitych instytucji działających w różnych obszarach społecznych. Instytucje te nie mogą korzystać z pracy wolontariuszy przy prowadzonej działalności gospodarczej, czego wprost zakazuje ustawa.
Obecnie Członkowie Koła Pomocna Dłoń współpracują ze świetlicą Caritas Pallotyńska, której przewodzi ksiądz Artur Wierzbicki. Udało nam się pozyskać sponsorów, którzy ofiarowali paczki ze słodyczami dla dzieci z tej świetlicy. W miesiącu styczniu dzieci skupione wokół Świetlicy Caritas Pallotyńska będą mogły bawić się na zabawie karnawałowej zorganizowanej przez sponsorów. Już podjęto pierwsze kroki organizacyjne, dokonano pomiaru pomieszczenia świetlicy z uwagi na sprzęt, jaki będzie można zainstalować w trakcie zabawy. Sponsorzy przyjechali aż z Sosnowca, by zadbać o każdy szczegół imprezy.
Współpraca ze świetlicą sprawia, ze członkowie Naszego Szkolnego Koła Wolontariatu zyskują liczne korzyści niematerialne płynące z działalności wolontariackiej jak przede wszystkim kształtują swoje postawy otwartości na potrzeby drugiego człowieka, czerpią satysfakcję, spełniają swoje motywacje (poczucie sensu, uznanie ze strony innych, podwyższają samoocenę itd.), zyskują nowych przyjaciół i znajomych.
Wiemy na pewno, że dobro powraca i dlatego warto pomagać. Starajmy się, by Dzień Wolontariatu nie był jedynym dniem, naszej bezinteresownej pomocy. Zróbmy coś dobrego z serca, dla kogoś potrzebującego. Nie musi to być coś wielkiego, wystarczy drobny gest, miłe słowo. Rozejrzyjmy się dookoła i działajmy. Każdy z nas potrafi roztaczać dobro i być super wolontariuszem.

Opiekun Koła Wolontariatu:
Monika Witkowska

error: Prosimy nie kopiować.