Światowy Dzień Życzliwości został uchwalony w roku 1973 w Stanach Zjednoczonych, jako wezwanie do pokoju. Był odpowiedzią na wojnę Izraela z Egiptem. Z czasem święto przerodziło się w całkowicie niepolityczne. W Polsce zaczęto je świętować w roku 2006, gdy zainteresował się nim Wrocław. Tam też przygotowuje się celebrację tego święta na szerszą skalę. Dziś Dzień Życzliwości funkcjonuje jako World Hello Day. Zwyczaj podchwyciły inne kraje –  uroczystość obchodzona jest w 180 krajach i stanowi idealną okazję, aby zademonstrować chęć niesienia pokoju na świecie.

Dzień Życzliwości to czas spotkań, rozmów i akcji specjalnych.

Nasz Szkolny Patrol Życzliwości wyruszył już w piątek 21 XI, by spotkać się z ludźmi życzliwymi, dobrego serca. Uczennice klasy 5a należące do Koła Odbiorców Kultury i Sztuki przygotowały dla ludzi życzliwych ozdobne kartki z życzeniami.

Złożyły życzenia Dyrekcji Naszej Szkoły, Gronu Pedagogicznemu, następnie skierowały się do Sekretariatu, Księgowości, do Pań pracujących na kuchni, do Pań dbających o czystość.

Wyruszyły na spotkanie z życzliwością i taką życzliwość otrzymały od Państwa Wojcieszków, którzy obdarowali Patrol jak zawsze sowicie, od Kierownictwa i Załogi Sklepu „Kabanosik” przy ul. Młodzianowskiej 154, którzy życzeniami wraz ze słodkościami przekazanymi dziewczynkom, wyrazili swoją życzliwość.

Równie życzliwych ludzi Patrol Życzliwości odnalazł w sklepie „U Mariusza”, w kiosku Ruchu, a także w Aptece Kosmy i Damiana, gdzie Kierownik pani Katarzyna Dryja obdarowała dziewczynki lizakami na wzmocnienie odporności. Po powrocie doszliśmy do wniosku, że dobro ofiarowane zawsze powraca.

W trakcie spaceru wręczaliśmy przechodniom karteczki ze złotymi myślami, sentencjami na temat życzliwości. Pytaliśmy też czym dla nich jest życzliwość. Oto najciekawsze wypowiedzi:

  • Życzliwość to żywe zainteresowanie pomyślnością innych
  • To przychylność, przyjazne usposobienie
  • To przejawianie żywego zainteresowania pomyślnością bliźnich
  • Życzliwość należy poświadczać dobrymi uczynkami

Tegoroczne hasło Dnia Życzliwości to: Posłuchaj, porozmawiaj, postaraj się zrozumieć.

Dnia 25 XI klasy V zostały zaproszone na zajęcia warsztatowe, by razem zastanowić się nad fenomenem życzliwości.

Zaproszenie przyjęli: Dyrektor Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki Pan Leszek Pożyczka, Kierownik Zespołu Radomskiego Caritas Pallotyńska – Kierownik Świetlicy Caritas Pallotyńska Ksiądz Artur Wierzbicki.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiego filmiku pt: Bumerang życzliwości, po obejrzeniu którego rozpoczęła się dyskusja na temat treści filmu. Uczniowie zgodnie przyznali, ze obejrzeliśmy sztafetę życzliwości, dobro przekazywane z rąk do rąk. Zatem warto pomagać bo wtedy i do nas ktoś życzliwy wyciągnie pomocną dłoń. Film godny jest obejrzenia, zatem podajemy link do niego.

https://www.youtube.com/watch?v=nwAYpLVyeFU

Bohaterowie w filmie byli w dobrym nastroju, a to wszystko przez życzliwość jakiej doświadczyli od drugiego. Podczas warsztatów zastanowiliśmy się jak wprawić w dobry nastrój koleżankę, kolegę. Pomysłów było dużo, np. zaprosić do kina, na lody, ale ustaliliśmy też, że najprostszym do wykonania od zaraz będzie powiedzenie czegoś miłego osobie, która jest blisko nas. Dobre słowa były wypowiadane przy dźwiękach rytmicznej muzyki. Uśmiechy jakie pojawiały się na twarzach uczestników zabawy świadczyły, że komplementy trafiły do właściwych adresatów.

Uczestnicy spotkania zmierzyli się z odpowiedzią na pytanie: czy można zdefiniować: gdzie mieszka życzliwość?

Okazało się, że to było bardzo łatwe pytanie. Zgodna odpowiedź padła, że w naszych sercach.

Korzystając z obecności Księdza Artura, zapytaliśmy, czy nasze serca są w stanie pomieścić tyle uczuć, jakich doświadczamy każdego dnia. Ksiądz uspokoił nas, że jeżeli człowiek ma serce otwarte na potrzeby drugiego człowieka to jest w stanie podołać najbardziej trudnym wyzwaniom i na pewno jest stworzony, by pielęgnować uczucia i obdarowywać innych .

Nasze warsztaty obfitowały w różne zabawy interakcyjne polegające na współdziałaniu, współpracy czyli byciu razem.

Zabawa: Opiekun i Podopieczny dostarczyła dużo radości, humoru. Osoba pełniąca rolę opiekuna musiała udzielić wsparcia podopiecznemu na śliskim chodniku. Pogoda się zmieniła, zatem rola opiekuna sprowadziła się do rozłożenia dużego, chroniącego przed deszczem parasola. Ta wesoła chwila dowiodła, że nie jesteśmy samotnymi wyspami, że obok nas są ludzie dobrego, ofiarnego serca. Zatem wszyscy mogli wejść do krainy życzliwości. Uczestnicy spotkania stanęli w kole, tworząc w ten sposób łańcuch ludzi życzliwych, przyjaźnie do siebie nastawionych. Symbolem naszej życzliwości stało się serce, przekazywane z rak do rąk wraz z życzeniami skierowanymi do konkretnej osoby.

Z okazji Dnia Życzliwości każda klasa dostała serce, by na nim zgromadzić myśli, skojarzenia związane z życzliwością. Podczas warsztatów delegacje klas 3 – 6 wykonały pamiątkowy obraz życzliwością malowany, na którym swoje podpisy złożyli też Nasi Goście.

Nasze warsztaty zakończyły się wnioskiem, że należy promować życzliwość i każdy z nas powinien kształtować u siebie postawę otwartości na potrzeby drugiego człowieka.

Telewizja Dami zamieściła krótką relację na temat Dnia Życzliwości:

http://www.telewizja.radom.pl/dami-radom,,content,42,news,8747,telewizja,aktualnosci.html

Organizatorzy:

Maria Dusińska, Monika Witkowska, Iwona Wójcik

foto>>

error: Prosimy nie kopiować.