Obchody Światowego Dnia Żywności zgromadziły dzisiaj na sali gimnastycznej całą społeczność szkolną. Z uwagi na różne atrakcje, które towarzyszą obchodom tego dnia, nasza uroczystość nosi nazwę Festiwalu Żywności. Już po raz drugi mogliśmy się cieszyć tym świętem. Wśród zaproszonych gości byli:

  • Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego Pani Bożenna Pacholczak, która objęła honorowym patronatem nasz Festiwal,
  • Wiceprezydent Miasta Radomia Pan Krzysztof Ferensztajn,
  • Właścicielka piekarni Pani Danuta Wojcieszek wraz z rodziną, która przygotowała suto zastawiony pieczywem stół,
  • Podopieczni Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Janusza Korczaka wraz z wychowawcami: Panią Ewą Głowacką i Panią Katarzyną Żurowską,
  • fotoreporter: Radom 24, Pan Adam Dziedzic,
  • Właściciel Gospodarstwa Sadowniczego Pan Waldemar Rutka, z Nowego Kłopoczyna, który ofiarował dla nas jabłka nie mógł przyjechać, ale przekazał serdeczne pozdrowienia dla wszystkich, biorących udział w uroczystości.

Światowy Dzień Żywności, jest obchodzony każdego roku – 16 X, od 1979 r. Celem obchodów jest ukazanie globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie sił w walce z głodem,niedożywieniem i ubóstwem. Jako społeczność szkolna chcemy podkreślić, że jednoczymy się w tych działaniach, które są nakierowane na drugiego człowieka. W tym roku postanowiliśmy wziąć udział w programie Tesco dla szkół. Adresowany jest on do wszystkich uczniów, by promować postawy godne naśladowania. Program jest pod hasłem: Talent do niemarnowania.

O akcji Tesco dla Szkół – „Talent do niemarnowania” mówi się na świecie! UNEP, czyli Program Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska zauważyli i docenili inicjatywę Tesco i skierowali do wszystkich uczestników 3 słowa: „Think, eat, save” (myśl, jedz, ratuj). Każda szkoła biorąca udział w tym programie ma za zadanie zorganizować uroczystość na terenie swojej szkoły związaną z obchodami Światowego Dnia Żywności. Poprzez organizację Festiwalu spełniliśmy pierwszy warunek. Program ujmuje też, by uroczystość zgromadziła jak najwięcej ludzi dobrej woli, którzy są za pomaganiem człowiekowi w potrzebie. Od 18 XI na stronie internetowej Tesco będzie dostępna gra: POKAŻ, ŻE WIESZ JAK NIE MARNOWAĆ JEDZENIA! To ważne byśmy wzięli udział w tej grze zaznaczając z jakiej szkoły jesteśmy, bo w ten sposób, naszej szkole, zostaną przyznane dodatkowe punkty, które przybliżą nas do zwycięstwa.

By to zwycięstwo było z naszym udziałem musimy wziąć też udział w konkursie: UTALENTOWANY LEPIEJ, czyli ułożyć wiersz na wzór wiersza Wisławy Szymborskiej: Lepieje. „Lepiej” to krótki, jednozdaniowy wierszyk składający się z dwóch wersów. Pierwszy wers zaczyna się słowem „Lepiej”, a drugi „niż” lub „niźli”. Każda z obu linijek „lepieja” powinna zawierać 8 sylab.

Podczas Festiwalu zastanowiliśmy się , czy mamy talent do niemarnowania żywności. By w pełni odpowiedzieć sobie na pytanie obejrzeliśmy filmik – poradnik Tesco, rozważający tę kwestię. Poznaliśmy smutne dane statystyczne ujmujące, że Polska zajmuje 5 miejsce w Unii Europejskiej pod względem marnowania żywności. Okazało się , że najwięcej marnujemy pieczywa, warzyw, mięsa, wędlin. Poradnik dał nam odpowiedź dlaczego marnujemy żywność. Najczęściej przegapimy termin przydatności do spożycia, przygotowujemy zbyt duże porcje posiłków, bądź też produkty są złej jakości. Postanowiliśmy spisać złote zasady dotyczące niemarnowania żywności. Złożyliśmy słowną deklarację, że będziemy przestrzegać tych zasad i w ten sposób kształtować swój talent do niemarnowania żywności. Byliśmy świadkami, bardzo podniosłego momentu, bo oto nasi Zacni Goście i Pani Dyrektor też złożyli przysięgę i potwierdzili to własnoręcznymi podpisami. Ze względu na dużą liczbę uczestników uczniowie podpisali te deklarację na drugi dzień.

W czasie Festiwalu Żywności przybliżyliśmy działalność PAH (Polskiej Akcji Humanitarnej), organizacji której misją jest uczynienia świata lepszym, zmniejszenie cierpienia i promowanie wartości humanitarnych, czyli takich, które są nakierowane na człowieka na ochronę jego życia, zdrowia. PAH ma swój program PAJACYK, który od kilku lat pomaga głodnym, niedożywionym dzieciom, w Polsce i stopniowo zwiększa swoje działania, niosąc pomoc głodnym dzieciom w najuboższych regionach świata. Klikając codziennie w brzuszek pajacyka pomagamy PAH dożywiać dzieci. Czasami tych kliknięć jest ok. 50 tysięcy dziennie. Koordynator akcji Pajacyk nie mogła do nas przybyć, ale skierowała do uczniów naszej szkoły słowa zawarte w mailu. Oto jego treść.

Wśród naszych uczniów są tacy, którzy już wykazali talent do niemarnowania żywności i przekazali jej nadwyżkę dla dzieci głodnych, potrzebujących. Ofiarowana żywność została przekazana dla osób skupionych w Hospicjum Królowej Apostołów. A ofiarodawcom: Wojciechowi Sołśni, Wojciechowi Szczepaniakowi, Katarzynie Szczepaniak, Natalii Sikorze, Dominice Pawlak, Alicji Skrzypczak, Wiktorii Noga, Filipowi Balcerzykowi, Dominice Fijałkowskiej, Jakubowi Kierasińskiemu, Dominice Chmielewskiej, Idze Skwarczyńskiej i wszystkim, którzy przekazali paczki z żywnością serdecznie dziękujemy. Wasze postawy humanitarne są godne naśladowania.

Motywem przewodnim uroczystości był chleb. Obejrzeliśmy krótką prezentację multimedialną „Od ziarenka do bochenka”. Następnie głos zabrała Pani Danuta Wojcieszek. Opowiedziała nam, że proces wypieku pieczywa nie jest tak prosty, wymaga odpowiednich składników, ale także odpowiedzialnego podejścia piekarza. Przygotowała także krótki konkurs z nagrodami, odnośnie wypieku chleba.

Tradycją naszego Festiwalu jest też wydanie Naszej Szkolnej Książki Kucharskiej. Egzemplarz tej książki został przekazany na ręce Pani Dyrektor Izabeli Leśniewskiej i jest już dostępny w bibliotece szkolnej. Autorzy przepisów dostali dyplomy Mistrza Kuchni i nagrody książkowe, ufundowane przez Radę Rodziców. Pani Bożenna Pacholczak i Wiceprezydent Krzysztof Ferensztajn pogratulowali kucharzom i wręczyli dyplomy. Uhonorowani zostali:

  • Agata Tusiek kl. 5a,
  • Martyna Maniak kl. 1a,
  • Oliwier Chojnacki kl. 2b,
  • Rodzeństwo Natalia i Szymon Mikulscy,
  • Rodzeństwo Miłosz i Błażej Grosiak,
  • Martę Jarosz kl. 5a,
  • Ola Goguła kl. 4b,
  • Sylwester Gajda kl. 6c;

Dyplomy uzyskały też klasy wraz z wychowawcami w podziękowaniu za to, że zechcieli wziąć udział w wykonaniu plakatów pod hasłem STOP MARNOWANIU ŻYWNOŚCI. Pani Bożenna Pacholczak przekazała na ręce Pani Dyrektor prezenty – książki dla naszych uczniów. W czasie obchodów Światowego Dnia Żywności nie zabrakło też akcentów muzycznych. Zaśpiewaliśmy i zatańczyliśmy do piosenek: Olimpiada w Jarzynowie i Owocowy karnawał – Majki Jeżowskiej, a rytm nadały: Oliwia, Dagmara, Dominika, Wiktoria i Kinga z klasy 5b. Nasz Festiwal Żywności podkreślił, że temat niemarnowania żywności wymaga ciągłej uwagi. Uroczystość zachęciła nas, byśmy myśleli ekonomicznie według zasady 4 x P: planuj, przetwarzaj, podziel, posegreguj. Pamiętajmy, że najlepszym sposobem niemarnowania żywności jest dzielenie się nią z innymi. Nasz drugi Festiwal Żywności 2013 roku przeszedł już do historii. foto>>

error: Prosimy nie kopiować.