Wielkanoc jest najstarszym świętem chrześcijańskim, od siedemnastu wieków obchodzonym w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Mieści się w przedziale czasowym pomiędzy 22 marca i 25 kwietnia, ale nie ma stałej daty, dlatego określana jest jako święto ruchome. Nazwę tego święta, przyjęliśmy od Czechów wraz z chrześcijaństwem, a nawiązuje ona do cudu zmartwychwstania. Wielkanoc kieruje nas w stronę duchową, poprzedzona okresem wyrzeczeń, rozciągnięte w czasie, przesycone zadumą nad wartością życia i jego celem, a wszystko po to by później radować się wspólnym biesiadowaniem w gronie najbliższych.

Tak też było w dniu 15 kwietnia 2014 podczas Spotkania Wielkanocnego. Zaproszenie przyjęli:

  • Poseł Rzeczypospolitej Polskiej Pan Radosław Witkowski
  • Redaktor Radia Rekord Pani Anna Orzeł
  • Pani Danuta Wojcieszek wraz z córkami i wnukami, którzy zawsze ofiarnym sercem wspomagają nasze uroczystości.

Otrzymaliśmy też życzenia od pani poseł Marzeny Wróbel, która niestety nie mogła do nas dotrzeć, ale całym sercem wsparła projekt wielkanocny.
Wśród Naszych Gości powitaliśmy też Wolontariuszy Hospicjum Królowej Apostołów: panie: Alinę Dudkowską, Elżbietę Molgę i pana Jana Nowakowskiego.
W czasie Spotkania każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Mała sala gimnastyczna została zaadaptowana na potrzeby pracowni pisanek wykonywanych techniką Decoupage – techniką zdobniczą polegającą na przyklejaniu – na odpowiednio spreparowaną powierzchnię – serwetek.
Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika „decouper” – wycinać.
Duża liczba uczestników skupiła się wokół zadania związanego z dekorowaniem mazurków – specjalnością polskiej kuchni wielkanocnej. Jak pisał polski historyk – Glogier – biżuterią wielkanocnego stołu. Sam pomysł na to ciasto pochodzi najprawdopodobniej ze wschodu, skąd dotarł do Polski razem z Turkami. Niektórzy uważają, że ciasto pochodzi jednak z Mazowsza, jako że jego nazwa pochodzi od słowa Mazur – czyli dawniej mieszkaniec Mazowsza. Podczas dekoracji nikt nie trzymał się sztywnych reguł, wodze fantazji poszły w ruch. Użyto dżemów o różnych smakach, polew, orzechów, rodzynków, migdałów. Jak się później okazało nie tylko oko mogło się nacieszyć, ale także smak mazurków był przedni.
Nie zabrakło też tradycyjnego żurku, wykonanego na zakwasie z mąki żytniej żurkowej. Tu ukłon kierujemy w stronę Mistrzyń Sztuki Kulinarnej pań: Ewy Łyżwińskiej i Agnieszki Kaczorowskiej, które zadbały o nasze podniebienia.

Jak przystało na Spotkanie Wielkanocne nie mogło zabraknąć także dzielenia się jajeczkiem. Pani dyrektor Izabela Leśniewska złożyła Wszystkim życzenia pełnych radości i spokoju Świąt Wielkiej Nocy.

Organizatorzy:
Maria Dusińska, Monika Witkowska, Iwona Wójcik

error: Prosimy nie kopiować.