Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła – mówi staropolskie przysłowie, które oddało cel warsztatów związanych z Tłustym Czwartkiem.

Dnia 13 lutego nasza szkoła stała się miejscem smażenia faworków, które były przedmiotem kwesty na rzecz Podopiecznych Hospicjum Królowej Apostołów. Zacni Goście: Poseł Rzeczpospolitej Polskiej – pani Marzena Wróbel, Redaktor Radia Rekord – pani Anna Orzeł, Wolontariusze Hospicjum – panie: Elżbieta, Bożena i pan Jan wraz z naszymi uczniami, ich Rodzicami mogli poznać krok po kroku proces wykonania łącznie ze smażeniem, najpopularniejszych ciastek karnawałowych: chrustów. Różne nazwy są podawane na określenie tych śmietanowych kokardek. Spotykamy się z chruścikami, jaworkami, kreplami.

Tradycja Tłustego Czwartku sięga starożytności, kiedy to świętowano odejście zimy, nadejście wiosny. Jadano wtedy pączki wykonane z ciężkiego ciasta chlebowego, nafaszerowane słoniną, tłustym mięsem. W kalendarzu chrześcijańskim święto jest ruchome i zależy od daty Wielkanocy. W tym roku przypada na dzień 27 lutego.
Kiedy poznaliśmy już tradycje związane z Tłustym Czwartkiem wzięliśmy się ostro do pracy. Cieszy fakt, że nawet najmłodsi uczniowie naszej szkoły bardzo aktywnie pracowali i to z widocznym, smacznym efektem. Pracy było co niemiara, ponieważ należało przygotować 6 porcji ciasta do smażenia. Były też gotowe faworki, tak by od samego początku stanowisko do pakowania ciastek miało co robić. Widać było ogromne zaangażowanie zarówno gości jak również naszej szkolnej społeczności. Nad procesem smażenia czuwała dzielnie pani Ewa Łyżwińska, której serdecznie dziękujemy.
Kiedy już mogliśmy cieszyć się stosami usmażonych, złotych ciasteczek, wolontariusze z hospicjum przystąpili do kwesty, która w piątek miała swój dalszy ciąg. Faworki rozchodziły się jak przysłowiowe, ciepłe bułeczki, a puszki z pieniędzmi stawały się coraz cięższe. Trudno policzyć jaką kwotę „wysmażyliśmy”, ale jedno jest pewne. Tak jak wszyscy okazali wielkie serce, angażując się w ten projekt, tak samo wykazali duże wsparcie finansowe dla Podopiecznych Hospicjum.
Każdy z uczestników uzyskał certyfikat „Chruścikowego Krepla” wraz z mini książeczką z przepisami i radami odnośnie przygotowania smacznych faworków.

Szczególne podziękowanie kierujemy do Agatki Tusiek, uczennicy klasy 5a, która wsparła kwestę, nie tylko aktywnie pracując przy faworkach, ale także wykonała bajecznie kolorowe bransoletki – nicianeczki. Jedna z nich powędrowała do Naszego Gościa – Pani Poseł. Dochód z bransoletek również zasilił skarbonki Hospicjum. Jak tylko będziemy znać dokładną kwotę, przekazaną nam przez Księdza Marka Kujawskiego opublikujemy ją na stronie internetowej naszej szkoły.

Organizatorzy serdecznie dziękują Wszystkim Uczestnikom warsztatów za stworzenie ciepłej, prawdziwie rodzinnej atmosfery. Spotkanie pokazało, jak „działania” w kuchni zbliżają ludzi. foto>>

Organizatorzy:
Maria Dusińska
Monika Witkowska
Iwona Wójcik

error: Prosimy nie kopiować.