Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych mają już swoją tradycję w naszej szkole. Celem  akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej. Z  tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała  akcje promujące czytelnictwo  

  1. Uroczyste pasowanie na czytelnika 

Impreza rozpoczęła się od pogadanki, podczas której dzieci  zapoznały się z zasadami wypożyczania książek. Potrafili wskazać różnice między funkcjonowaniem biblioteki i księgarni.
Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie poznali zalety płynące z czytania oraz zasady dotyczące obchodzenia się z książkami w oparciu o wiersz „Skargi książki”. Pierwszoklasiści odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość znanych i lubianych tytułów oraz bohaterów baśni i bajek. 

Po przeprowadzonej pogadance i bajkowym egzaminie przeprowadzano uroczyste ślubowanie. W obecności wychowawców klas uczniowie podnieśli w górę dwa palce prawej dłoni i powtórzyli za nauczycielem-bibliotekarzem słowa uroczystego przyrzeczenia. Po nim nastąpiło pasowanie dzieci na czytelników biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tego okazałego wydarzenia, każdy nowy czytelnik otrzymał zakładkę do swojej książki. Po uroczystości pierwszoklasiści z ogromną ochotą wypożyczali swoją pierwszą książkę. 

2. Bookcrossing 

W naszej szkole rozpoczęto akcję „Wędrująca książka”. Wędrująca książka, czyli bookcrossing jest formą ruchomej biblioteki, mającą na celu popularyzację czytelnictwa. Bookcrossing („Książka w podróży”, „Książkokrążenie”) polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach w tym celu przygotowanych, na tzw. półkach bookcrossingowych (regały, stoliki) po to, by znalazca mógł je zabrać do domu, przeczytać i przekazać dalej. W naszej szkole regał bookcrossingowy z książkami znajduje się przy bibliotece szkolnej. Każdy może wziąć wybraną książkę, a w jej miejsce zostawić inną – przyniesioną z domu. Książkę należy przeczytać, a następnie z powrotem uwolnić (przekazać dalej) do obiegu. Zachęcamy Was do uwalniania swoich książek – za zgodą rodziców. Dajmy szansę innym na ich przeczytanie. Uwierzmy, że dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania.  Miejmy świadomość, że książka leżąca na półce jest tylko ozdobą, jest martwa, może tak stać latami, nikomu nie przynosi pożytku. Nabiera życia wówczas, gdy jest czytana, gdy jest w ręku czytelnika. 

3. Konkurs czytelniczo-plastyczny „Rok 2022 rokiem Marii Konopnickiej” 

 Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczo-plastyczny dla klas 1-3. Prace zostały nagrodzone i umieszczono je na wystawce.  

4. Tydzień czytania „Starsi czytają młodszym”  

Jednym z zadań zaplanowanych w tym miesiącu było czytanie książek w oddziale przedszkolnym przez bibliotekarzy i starszych uczniów.  Dzieci chętnie słuchały starszych koleżanek i odpowiadały na pytania dotyczące treści utworu. 

5. Podsumowanie akcji „Podaruj książkę bibliotece” 

Nasza biblioteka wzbogaciła się o 92  książki.  Serdecznie dziękujemy wszystkim Darczyńcom! Dzięki Wam podarowane książki będą służyły innym czytelnikom. W ramach podziękowania uczniowie otrzymali punkty dodatnie z zachowania. 

  1.  
error: Prosimy nie kopiować.