Wiosna przyszła tak szybko, niespodziewanie, a za nią podąża Wielkanoc – najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jak co roku o tej porze zwracamy się do Społeczności Naszej Szkoły, o wsparcie akcji wykonania i przekazania elementów dekoracyjnych związanych z Wielkanocą – Podopiecznym Hospicjum Królowej Apostołów. Symbolami Świąt Wielkanocnych są np.: pisanki, palma wielkanocna.

Warto wiedzieć, że najstarsze pisanki pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii. Zwyczaj malowania jajek znany był w czasach cesarstwa rzymskiego, wspominają o nim Owidiusz, Pliniusz Młodszy i Juwenalis. Na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnalezione podczas wykopalisk archeologicznych w pozostałościach grodu na opolskiej wyspie Ostrówek. Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę. W procesie chrystianizacji pisankę włączono do elementów symboliki wielkanocnej. Obecnie pisanki wykonuje się przed Wielkanocą. Mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.

Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano również gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę, cis, widłak.
W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w środę popielcową ksiądz znaczy wiernym głowy popiołem.

Tradycja wykonywania palm szczególnie zachowała się na Kurpiach w miejscowości Łyse w parafiach Gminy Zbójna i w wielu gminach sąsiednich oraz w Małopolsce w Lipnicy Murowanej i w Rabce. W zależności od regionu, palmy różnią się wyglądem i techniką wykonania.

Z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele ludowych zwyczajów i wierzeń:
• poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy, pola przed czarami, ogniem i wszelkim złem,
• połykanie bazi zapobiega bólom gardła i głowy, a sproszkowane kotki dodawane do naparów z ziół mają moc uzdrawiającą,
• bazie z poświęconej palmy zmieszane z ziarnem siewnym podłożone pod pierwszą zaoraną skibę zapewnią urodzaj,
• krzyżyki z palmowych gałązek zatknięte w ziemię bronią pola przed gradobiciem i burzami,
• poświęcone palmy wystawiane podczas burzy w oknie chronią dom przed piorunem,
• poświęconą palmą należy pokropić rodzinę, co zabezpieczy ją przed chorobami i głodem,
• uderzenie dzieci witką z palmy zapewnia zdrowie,
• wysoka palma przyniesie jej twórcy długie i szczęśliwe życie.

Symbole wielkanocne są tym, co wyróżnia Wielkanoc na tle innych świąt. By naszej szkolnej tradycji stało się zadość: apelujemy o wykonanie choćby jednego symbolu. Wykorzystajcie swoje twórcze talenty, wyobraźnię. Poświęćcie odrobinę czasu, by wykonać pisankę, palmę, baranka, kurczaka, a przez to sprawcie ogromną radość ludziom chorym, potrzebującym. Jak zawsze liczymy na Waszą pomoc, wiemy, że nie zawiedziecie.

Opiekun Koła Wolontariatu:
Monika Witkowska

error: Prosimy nie kopiować.