26. 09. 2014 zapisał się w Naszej Szkole jako pierwszy dzień Tygodnia Języków (nie)Obcych. Dokładnie tego dnia przypada Europejski Dzień Języków Obcych, który ukazuje jak różnorodna językowo jest Europa. Od 13 lat obchodzimy święto języków, ale nie tylko języków obcych tych zza granicy naszego kraju.

Nasza Szkoła postanowiła w tych dniach pokazać, że jest to także święto języka mniejszości narodowych, etnicznych, języka gwary oraz języka osób niepełnosprawnych, którzy na co dzień zmagają się z problemami wzroku, słuchu. Stąd też obecność naszego Gościa Honorowego Pani Małgorzaty Nowickiej – Wicedyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej dla Dzieci Niesłyszących. Zaproszenie na ten dzień naszego Tygodnia Języków (nie)Obcych przyjął również Dyrektor Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki Pan Leszek Pożyczka.

Pani Wicedyrektor Nowicka wprowadziła nas w tajniki języka migowego, daktylografii, języka podstawowej komunikacji ludzi niesłyszących. Każdy z uczestników spotkania mógł samodzielnie prześledzić migi każdej litery alfabetu, potem dokonać złożenia wyrazów. Uczniowie mieli możliwość migania swoich imion, przekazywania informacji swoim kolegom, koleżankom za pomocą języka bezdźwięcznego. Nauka daktylografii została wsparta prezentacją multimedialną przygotowaną przez Panią Nowicką. Najwięcej zabawy było przy nauce piosenki: Czy ten Pan i Pani są w sobie zakochani?, którą uczestnicy migali dwukrotnie. Poznano dużą liczbę zwrotów, wyrażeń używanych każdego dnia takich jak: Chcę, nie chcę, kocham, nie lubię, nazywam się, itp. Pani Dyrektor ukazała nam też tabelę poziomu słuchu wyrażoną w decybelach. Mogliśmy też zobaczyć aparaty słuchowe ułatwiające życie ludziom niesłyszącym. Pani Wicedyrektor Małgorzata Nowicka bardzo czujnie śledziła poczynania swoich uczniów. Niektórzy dostali nawet awans nauczyciela (takiego określenia użyła Pani Nowicka) do szkoły dla Dzieci Niesłyszących, za bardzo poprawne posługiwanie się językiem migowym.

Spotkanie zakończyło się podziękowaniem Pani Wicedyrektor, wręczeniem podziękowań pisemnych również dla Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego Pani Małgorzaty Zięby.

Na koniec Dyrektor Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki Pan Leszek Pożyczka podziękował i pogratulował – Pani Nowickiej – mistrzowskiej prezentacji daktylografii.

foto>>