Dnia 22 września br. dzieci z klasy 3b wybrały się  pociągiem do Pionek. Na miejscu odbyły długi spacer przez miasto, obserwując  otaczające środowisko. Po dotarciu do budynku Nadleśnictwa Kozienice, przywitały się z Panią Leśnik, która poprowadziła leśną dróżką  na ścieżkę dydaktyczną „Podgaje”, a po drodze  opowiadała ciekawostki, jakie kryje las. Tu odbyły się zajęcia z edukacji przyrodniczo-leśnej: warstwowej budowy lasu, rozpoznawania drzew, krzewów i nasion oraz zagadnień związanych z ochroną przyrody. Dzieci dowiedziały się także, dlaczego niektóre drzewa w lesie są wycinane, zobaczyły jak wyglądają rośliny zaatakowane przez szkodniki, w jaki sposób dokarmia się zwierzęta leśne zimą, które grzyby są jadalne, dlaczego nie należy niszczyć muchomorów. Przy ścieżce ustawiono narzędzia i maszyny związane z gospodarką leśną, gabloty z nasionami, wyrzynek z 350 letniego dębu, spałę żywiczarską, cymbały leśne, a  pod wiatą edukacyjną odbyły się warsztaty wyrobu świec z węzy pszczelej  wykonane metodą zwijania. Nie zabrakło też czasu na zabawy w terenie, ognisko i miodowe smakołyki. A na zakończenie dzieci udały się do budynku głównego. Tam w punkcie alarmowo-dyspozycyjnym z którego prowadzi się obserwacje lasu, dowiedziały się o systemie ochrony przeciwpożarowej,   a na telewizji przemysłowej mogły zobaczyć korony drzew w jesiennych barwach i Elektrownię Kozienice.

Wesołe miny na zdjęciach świadczą o udanej wycieczce. Foto>>

Marzena Skierczyńska