25 stycznia 2007 roku odbyła się uroczystość poświęcenia nowego sztandaru szkoły.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 Mszą Świętą w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Apostołów. Nowy sztandar poświęcił Jego Ekscelencja Biskup Adam Odzimek.

W szkole przedstawiciele Rady Rodziców przekazali sztandar na ręce Pani Dyrektor Izabeli Leśniewskiej. Gośćmi podczas uroczystości byli: Wiceprezydent Miasta Radomia Ryszard Fałek, Wicedyrektor radomskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie Andrzej Nowak, Proboszcz parafii oo. pallotynów Zygmunt Rutkowski, a także dyrektorzy radomskich szkół i emerytowani nauczyciele naszej placówki. W części artystycznej podziwialiśmy występy uczniów, pokaz gimnastyczny dziewcząt i prezentacje ukazujące szkołę dawniej i dziś. Na zakończenie obejrzeliśmy wystawę poświęconą historii szkoły, a wszyscy goście otrzymali pamiątkowe kalendarze.

Dzień później wszyscy uczniowie wzięli udział w uroczystej akademii, podczas której Pani Dyrektor przekazała im sztandar. Te dwa dni przebiegły w podniosłej atmosferze, nie brakowało łez wzruszenia. 

Jak powstawał nasz szkolny sztandar?

 Wywiad z wicedyrektorem szkoły – p. Tomaszem Bernatem – przeprowadzony w styczniu 2007 roku

 Dlaczego szkoła ma sztandar?

Szkoła jest placówką oświatową i posiada pewne charakterystyczne dla siebie znaki i symbole, jak na przykład: numer, imię, tarczę a także sztandar. W czasie ważnych wydarzeń i uroczystości odbywających się w szkole i poza nią sztandar jest on naszą wizytówką.

Z jakiego materiału został uszyty nasz sztandar?

Nasz sztandar jest uszyty z atłasu satynowego w kolorze czerwonym i niebieskim.

Ile i jakie nici zostały użyte do jego uszycia i wyhaftowania?

Do uszycia sztandaru wykorzystano specjalne metalizowane nici, których zużyto 250 metrów. Natomiast do wyhaftowania orła potrzeba było aż 360 metrów nitki. Na obszycie brzegów zużyto 7,5 metra srebrnych frędzli.

 Jak długo trwa szycie i haftowanie sztandaru?

Sztandar został wykonany w czasie dwóch miesięcy.

 Ile waży nasz sztandar?

Jeszcze go nie ważyłem. Sam sztandar nie jest bardzo ciężki, ale doczepiony do drzewca waży około 15 kilogramów.

 Ile osób pracowało przy jego tworzeniu?

Przy wykonaniu sztandaru pracowały trzy osoby. Jedna wyszywała orła, druga haftowała litery, a trzecia zajęła się uszyciem sztandaru i obszyła go frędzlami.

Nasza szkoła miała już sztandar, dlaczego został zamówiony nowy?

Poprzedni sztandar naszej szkoły jest już bardzo stary. Wykonany został w latach 60-tych, czyli ma około 40 lat. Nie da się go już naprawić ani dalej z niego korzystać, dlatego musieliśmy się postarać o nowy.

Co się stało ze starym sztandarem?

Stary sztandar jest nadal przechowywany w szkole. Nie zostanie wyrzucony. Zawiśnie zapewne w gablocie, obok nowego sztandaru.

Dziękujemy za rozmowę i ciekawe wiadomości.

Rozmowę przeprowadziły uczennice:
Ania Stajniak, Agnieszka Wójcik – klasa 2a oraz Iza Nędzi – klasa 3a.

[nggallery id=2]

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 23 im. Stefana Żeromskiego, 
26 – 600 Radom, ul. Gajowa 60
tel. +48 48 3665288, fax +48 48 3664191,
https://psp23.radom.pl   mail:
sekretariat@psp23.radom.pl

error: Prosimy nie kopiować.