Porady plastyka, czyli propozycje pani Jolanty Markwat, która zaprasza do wykonania poniższych prac i życzy wszystkim dobrej zabawy.

Wiosenne brzozy (foto)

Materiały: skrawki gazet z nadrukiem czarnym lub szarym, farby wodne, kartka papieru, pędzel okrągły, nożyczki

Sposób wykonania:
Pocięte na paski skrawki gazet należy zgnieść w dłoni, następnie delikatnie rozłożyć tworząc formę pnia drzewa (brzozy). Poszczególne elementy przyklejamy do kartki papieru w różnych miejscach tak aby stworzyć pejzaż rosnących brzóz.
Przygotowujemy trzy farby zielone o zróżnicowanej jasności, czyli jasna zieleń, ciemna i najciemniejsza. Uwaga, aby rozjaśnić ciemną zieleń dodajemy żółtej farby i mieszamy. Malujemy liście przygotowaną farbą: czubek okrągłego pędzla moczymy w wybranej zielonej farbie i uderzamy z góry wokół pnia z gazety tworząc koronę. W ten sposób powstanie pejzaż wiosennych brzóz.

Udanych efektów plastycznych życzy Jolanta Markwat

Żonkile w wazonie (foto)

Potrzebne materiały: skrawki żółtego i zielonego papieru, kartka z bloku, kredki, klej , nożyczki.

Sposób wykonania:
Z żółtego papieru wycinamy kwiaty w charakterze żonkili (wiosenne kwiaty), zielony papier tniemy na wąskie paski będą to łodygi kwiatów i wydłużone trójkąty będą to liście. Łodygi i liście składamy na pół wzdłuż dłuższego boku.
Na kartce papieru malujemy kredkami wazon i przyklejamy przygotowane kwiaty, łodygi i liście. Uwaga, klej nakładamy tylko w środku kwiatka, aby płatki delikatnie odstawały od kartki, liście – klej nakładamy w dolnej części, aby po przyklejeniu odstawały od kartki. W ten sposób uzyskamy wrażenie kompozycji przestrzennej.

Dobrej zabawy życzy Jolanta Markwat

 Trójwymiarowa kartka z życzeniami (zdjęcia z warsztatów)

Potrzebne materiały: czerwona bibuła lub czerwona cienka kartka, zielona bibuła lub zielona cienka kartka, nożyczki, klej w sztyfcie, brystol kolorowy (A4 lub większy) złożony na pół.

Sposób wykonania:
Z czerwonej kartki wytnij dwa prostokąty o wymiarach 5 cm x 18 cm, czerwonej kartki wytnij dwa prostokąty o wymiarach 7 cm x 25 cm i czerwonej kartki wytnij jeden prostokąt 10 cm x 30 cm. Utwórz wachlarz z prostokątów, zaginając naprzemiennie, każdy prostokąt oddzielnie. Przyklej prawe boczki pięciu wachlarzy wewnątrz kartki, blisko siebie. Środki wachlarzy muszą przylegać do siebie. Posmaruj zewnętrzne boki pięciu wachlarzy i przyklej do kartki na środku zagięcia obok siebie, tworząc różę. Zamknij kartkę. Na zielonej kartce narysuj łodygę oraz liście i wytnij je. Otwórz kartkę i przyklej łodyżkę oraz liście pod różą. Kartka z różą gotowa. Możesz dopisać życzenia.

Miłej zabawy plastycznej życzy Jolanta Markwat

Choinka z krepiny (zdjęcia z warsztatów)

Potrzebne materiały: zielona krepina, stożek styropianu, szpilki, brokat w sprayu.
Krepinę tniemy na długie pasy o szerokości 6 cm, długość dowolna. Każdy pasek należy naciąć raz po raz 5 cm, aby powstały igły choinki. Tak przygotowane pasy podkręcamy zawijając na okrągłym patyczku (może być kredka), aby „igły choinki” były podniesione do góry. Przypinamy paski szpilkami do stożka zaczynając od dołu. Na koniec całą choinkę ozdabiamy brokatem w sprayu.

Choinka z cekinów

Potrzebne materiały: stożek ze styropianu, szpilki (krótkie), cekiny.
W dowolny sposób przypinamy szpilkami cekiny do stożka. Należy zapełnić cały stożek cekinami, żeby nie było widać styropianu. Zachęcam do zaprojektowania oryginalnych wzorów i życzę ciekawych pomysłów twórczych.

Jesienne liście z gipsu – odlewanki (zdjęcia z warsztatów):

Do wykonania pracy potrzebne będą: foremki liści, gips, miseczka, woda, 2 łyżki stołowe płynu do mycia naczyń, farby akrylowe lub plakatowe, pędzle.

Jak wykonać odlewanki?

  • Do połowy miseczki wlewamy wodę, następnie wsypujemy powoli gips do momentu, aż przyjmuje go woda.
  • Mieszamy gips, aby nie powstały grudki. Gips nie powinien być ani za gęsty ani za rzadki (jak śmietana).

Dobra rada:

Niekiedy po odparowaniu wody w gipsie pozostaną małe dziurki po pęcherzykach powietrza. Aby uzyskać ładną i gładką powierzchnię odlewanki, przed wylaniem gipsu należy zmoczyć formę wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Na 0,5 litra wody dodać 2 łyżki stołowe płynu do mycia naczyń. Najlepszy efekt pokrycia formy roztworem można uzyskać stosując spryskiwacz.

  • Rozrobiony gips wlewamy do foremek.
  • Odlewanki najlepiej wyjmować po kilku godzinach lub następnego dnia.
  • Można dowolnie pomalować i ozdobić swoją figurkę.

Lśniące obrazy (zdjęcia z warsztatów):

Do wykonania pracy potrzebne będą: farby plakatowe, 2 pędzle okrągłe nr 2 i nr 8, klej „guma arabska”, plastikowa paleta (może być talerzyk), kubek z wodą, ołówek, kartka z bloku technicznego.

Sposób wykonania:

  • Należy wykonać szkic drzew w plenerze przy pomocy ołówka, obserwując jesienne barwy, padające światło, poruszające się liście na wietrze.
  • Po wykonaniu szkicu przygotowujemy farby i wlewamy klej do pojemnika palety. Nakładamy grubym pędzlem farbę połączoną z klejem „guma arabska”, na płaszczyznę kartki, wypełniając naszkicowane elementy.
  • Farba wraz z klejem „rozlewa się” po powierzchni kartki tworząc jesienny pejzaż. Na koniec uderzeniami końcówki pędzla nr 2, moczonego w farbie tworzymy liście wirujące na wietrze. Uwaga: cała praca musi zawierać charakter barw jesiennych!
  • Wykonany pejzaż możemy oprawić w ramkę i powiesić na ścianie.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 23 im. Stefana Żeromskiego, 
26 – 600 Radom, ul. Gajowa 60
tel. +48 48 3665288, fax +48 48 3664191,
https://psp23.radom.pl   mail:
sekretariat@psp23.radom.pl

error: Prosimy nie kopiować.