Międzynarodowy Dzień Kropki 15 września to wielkie święto kreatywności, pokonywania ograniczeń, umacniania wiary we własne siły. Co roku gromadzi miliony dzieci i nauczycieli wokół historii Vashti, bohaterki „Kropki” Petera Reynoldsa.
„Kropka” to napisana oszczędnym językiem i pięknie zilustrowana historia dziewczynki, która nie wierzy we własne możliwości. Ta opowieść poruszyła serca wielu dorosłych, którzy czytając ją swoim dzieciom, uczniom, rozmawiają o talentach drzemiących w każdym z nas. Książka odniosła niebywały sukces i została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, a nawet wydana alfabetem Braille’a! Stała się inspiracją do zorganizowania w roku 2008 Międzynarodowego Dnia Kropki (International Dot Day). Od kilku lat również w polskich szkołach w Dniu Kropki uczniowie rozmawiają o swoich talentach, mocnych stronach, dzielą się z innymi, a na pamiątkę pierwszej kropki Vashti powstają kolorowe kropkowe dzieła sztuki.
Z okazji tego wydarzenia ogłaszamy trzy konkursy na kropkowane dzieła sztuki.
Pierwszy konkurs pod hasłem: Dokończ opowiadanie rozpoczynające się od słów: Malarz namalował kropkę na płótnie i…Praca powinna być zamieszczona na kartce w formacie A4.
Adresatami konkursu są uczniowie klas 4 i 5, i chętni z innych klas.
Termin oddawania prac: 14 września 2018 /piątek/ do godziny 13.30
Prace prosimy przekazywać do pań: Iwony Wójcik lub Moniki Witkowskiej.
Drugi konkurs nosi tytuł: Zakropkowani. Adresatami: są wszyscy uczniowie, którzy zechcą wykonać i zaprezentować strój, z elementami kropek. W dniu 17 września /poniedziałek/ o godzinie 11.30 na korytarzu I piętra jury będzie czekało na uczestników konkursu i oceni oryginalność wykonania, sposób prezentacji kropkowego ubrania.
Trzeci konkurs jest konkursem międzyklasowym – pod hasłem: Skojarzenia. Adresowany jest do klas 6-8. Wszyscy uczniowie danej klasy tworzą skojarzenia ze słowem kropka np. kropka- to koło – koło to… Dany ciąg wyrazowy powinien zawierać maksymalnie do 10 słów.
Wychowawcy klas proszeni są o przekazanie prac do dnia 14 września do pań: Iwony Wójcik lub Moniki Witkowskiej.