We wtorek 23 maja 2017 r. klasa 1a w radomskiej Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej brała udział w projekcie „Bezpieczny dom”. Tu strażacy zorganizowali miejsce praktycznej nauki bezpieczeństwa. Dzięki układowi pomieszczeń jak w domu dzieci zobaczyły, między innymi z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać w mieszkaniu, jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu, jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem), jak należy dbać o właściwą wentylację pomieszczeń, a także sprawdzały jak nagrzewają się drzwi, za którymi wybuchł pożar. Dowiedziały się, na co uważać, żeby nie doprowadzić do pożaru, czy jak bezpiecznie używać domowych sprzętów. Zaprezentowano małym uczestnikom szkolenia, jak wygląda prawidłowa ewakuacja z miejsca objętego dużym zadymieniem. W trakcie prowadzonych zajęć poruszono również tematykę aktualnej pory roku, w tym zagrożeń wynikających z wypalania traw oraz form spędzania czasu wolnego i mogących z nich wynikać niebezpieczeństw. Dzięki temu pokazowi klasa 1a, zapamięta jak właściwie zachować się w sytuacji, gdyby przyszło zmierzyć się z prawdziwym zagrożeniem.

foto>>

Marzena Skierczyńska