Fundacja Vis Maior z Warszawy w Naszej Szkole

29 09 2014 to drugi dzień Naszego Szkolnego Tygodnia Języków (nie) Obcych. Tym razem uczniowie klas piątych spotkali się z Panią Joanną Witkowską z Fundacji Vis Maior dla osób niewidomych i słabowidzących. Pani Joannie towarzyszył pies przewodnik –Bryś. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się jak wygląda życie osoby niewidomej, że może być ono samodzielne i aktywne, a także poznać alfabet Braille’a.

Z dużym zainteresowaniem spotkała się książka w systemie Braille’a. Zdaniem pani Joanny sam schemat jest łatwy. Alfabet opiera się na sześciu kropkach. To co sprawia trudność osobom widzącym, to czytanie palcem. Niewidomi – tak jak i wielu tych, którzy widzą – często korzystają z audiobooków. Pani Joanna pokazywała gadżety, które ułatwiają życie, pozwoliła uczniom wcielić się w rolę osoby niewidomej i osoby przewodnika, ukazywała jak można pomóc osobie niewidomej, by jej nie zranić. Uczniowie zadawali mnóstwo bardzo konkretnych pytań, odnośnie dnia codziennego, uprawiania sportów, zajęć czasu wolnego. Duże zainteresowanie wzbudził też detektor kolorów, który poprzez informację głosową wskazywał dany kolor. Pani Joanna opowiedziała też o gadżetach stosowanych w gospodarstwie domowym sygnalizujących np. poziom cieczy w naczyniu.

Bryś – pies przewodnik cierpliwie znosił lekcję. To wielki przyjaciel i pomocnik pani Joanny.  Nasza Gość przestrzegała, że takiego psa nie wolno zaczepiać, głaskać, przeszkadzać mu w pracy. To może go rozproszyć i na przykład w porę nie poinformować o schodach.

Pani Joanna zostawiła też ulotki informacyjne Fundacji Vis Maior informujące o tym, że osoby niewidome mogą być samodzielne, niezależne, aktywne. Ważne byśmy wiedzieli jak je wspierać w tym dziele.

foto>>

Gościem tego dnia była Redakcja Telewizji Dami. Relacja tutaj: